13. kapitola - Studentka této školy

9. března 2018 v 18:21 | Snapeovky |  PROROCTVÍ
13. kapitola
STUDENTKA TÉTO ŠKOLY

Je tu první školní trest, Vánoce a konec roku. I přes to se dostaneme k otázkám studia a jeho formě.


Taygeta za hodinu zaklepala na kabinet profesora Snapea. Ten vyšel z kabinetu. "Rád vás vidím, slečno," řekl zlověstně.
Hleděla na něj. "Já také," oplatila mu upřímně.
"Pojďte dovnitř," přikázal.
Taygeta ho uposlechla a šla dál.
"Sednout!" zavelel přísně.
Dívka se posadila a vyčkávala.
Snape si sedl naproti ní ke svému stolu. "Slečno Tureisová, rád bych vám připomenul, že jste to byla vy, kdo vznesl požadavek zařadit se mezi studenty. Vzhledem k tomu, že vám bylo vyhověno, očekává se také, že se budete chovat adekvátně k této situaci," začal.
"Ano. Ale pokud vidíte problém v tom, že jsem mezi nebelvírskými… s Harry Potterem, mohl jste tomu zabránit," opřela se do židle.
"Nikoli, slečno. Rozhodující slovo má Brumbál. Ten vás chtěl mít v Nebelvíru, proto tam jste."
"Můžete mi říct, proč?" zeptala se tiše.
"To je jednoduché. Brumbál má pro tuto kolej slabost. Neskutečně jim nadržuje, protěžuje ji před ostatními. Čímž jen nutí ostatní Nebelvír nesnášet," ušklíbl se. "Proto mne nepřekvapuje, že když jste se tu tak tajemně objevila, chce vás mít právě tam a tímto způsobem vás označit jako důležitou."

Prohlížela si ho. "Už jste mi něco takového říkal. Já si myslím, že mi neříkáte všechno, profesore."
"Z čeho tak soudíte, slečno?"
"Víte, nikdy jsem nevynikala v učení, ale na hádanky mám hlavu. Nesedí mi to," zaujatě začala. "Nemyslím si, že je samozřejmost, jak mi bylo vyhověno, co se týče výuky. Kdybych byla jen pouhá holka, co se zde objeví."
"Máte pravdu. Je to trochu složitější. Nejednáme s vámi pouze z pozice profesorů a ředitele, ale také jako členové organizace Fénixův řád. O tom jsem se již zmiňoval. Jako profesorovi by mi mohl být osud mudlovské dívky jedno. Jako člen řádu mám o vás starost. Proto jsem vás začal učit. A proto také, s ohledem na vaše potřeby, jsme souhlasili s vaším začleněním mezi studenty."
Zahleděla se stranou. "To vám i věřím," řekla klidně. "Hm," opřela se do židle.
"Na této škole přistupují studenti k profesorům s respektem. Není žádoucí, aby se s nimi na veřejnosti vybavovali. Profesoři rozhodně nemají zájem se se studenty dělit o své osobní věci a postoje. Na to pamatujte. Zejména já nejsem zvyklý ani zvědavý na osobní otázky. Je to jasné? Chcete-li být mezi studenty, řiďte se tím. Jinak si koledujete o malér."

"Pouze jsem se zeptala na zjevné, profesore. Nevidím v tom nic špatného. I když mi na žádnou z mých otázek, co se týká Nebelvíru, neodpovídáte," rýpla si.
"Domníval jsem se, že jsem se vyjádřil dost jasně," zavrčel.
Taygeta přikývla. Tvářela se vážněji, než bývalo zvykem.
"Taktéž… pokud vás někdo z profesorů varuje, dbejte jeho slov. Ne jako jste mne dále provokovala a tím si vysloužila školní trest."
"Já vás chápu. Neměla jsem v úmyslu vás provokovat," oznámila mu.
"Vyznělo to tak, proto jsem to nemohl tolerovat."
"Dobře, chápu," zopakovala.
"Pravidla jsme si nyní vyjasnili. Můžeme přejít k vašeho školnímu trestu," ušklíbl se.
"Nemusíte mi dávat školní trest. Já jsem s vámi ráda," okomentovala.
"Vaše drzost je vskutku nebetyčná," ušklíbl se, ale vypadal pobaveně.
"Myslím to vážně," usmála se a vstala.
"Nepotřebuji záminku, abych si vás mohl zavolat k rozhovoru," vrátil jí to. "Kdybyste byla klasická studentka Nebelvíru, čekalo by vás za trest za chování ve Velké síni minimálně tři hodiny vymačkávat krev z pijavic. Vzhledem k tomu, že jste neměla špatný úmysl, pouze jste jednala z nerozvážnosti, pod vlivem neinformovanosti, řekl bych, že vám jako trest postačí to, že se na místo zábavy s novými kamarády budete věnovat učení. Doposud jste nezkusila jeden kouzelnický obor. Umění lektvarů. Dnes je na to dostatečný prostor. Shodou okolností jsem je vyučoval notnou řádku let, takže jsem kompetentní a mohu vám být nápomocný. Profesor Křiklan neměl k zapůjčení učebny výhrady," pokynul jí rukou směrem k učebně.

Taygeta si na místo toho sedla zpět na židli. "Vy jste mistr v lektvarech. Alespoň pro Pána Zla," zadívala se na něj. "Jak dlouho už jste Smrtijed?"
"To není vaše věc. Řekl jsem, že jdeme do učebny," reagoval chladně.
"Myslím, že ne. Chtěla bych si promluvit s Lupinem," řekla tiše.
"To můžete, až vám skončí školní trest," sykl.
Opřela se do židle, zamračila se a zavrtěla hlavou. Své ruce si složila na prsou.
"Slečno Tureisová, měla byste si ujasnit, co chcete. Buď můžete být v ústraní a pak si můžete stavět hlavu. Zkoušet si určovat pravidla. Nebo budete v Bradavicích mezi studenty, ale budou pro vás platit pravidla pro studenty. Ti si neurčují, kdy se jim zrovna líbí věnovat se školnímu trestu, a kdy si raději půjdou s někým poklábosit."
"Mám právo na odpověď," trvala na svém dívka.
"Nikoli, slečno. Jedná se o mé soukromí, které s vámi nemá nic společného."
"Já si tím nejsem jistá. Nebyla jsem to já, kdo tvrdil, že ho něco pojí s Pánem Zla."
"Ani tato skutečnost vás neopravňuje, šťourat se v mém soukromém životě," odbyl ji.

Taygeta si povzdychla. Nekomentovala to. Rozhodla se vstát a odejít beze slova do učebny. Tam strávila se Snapem dvě hodiny. Spolupracovala s ním, nechala si vše vysvětlit, řídila se jeho pokyny. O ničem dalším s ním nekomunikovala. Byla zahloubaná do sebe. Sama nevěděla, co uvnitř cítí. Jen to, že jí není v tomto dobře.
Snape zaregistroval změnu v jejím chování, ale nekomentoval to. Přemýšlel, že si bude muset promluvit s Brumbálem, aby vlkodlak neudělal nějakou hloupost. Dívku pustil mnohem dříve, než měl původně v plánu.

Taygeta se po trestu rozhodla zajít do bytu, kde pobýval Lupin. Vešla dovnitř.
"Profesore Lupine?" zavolala.
"Slečno Taygeto, pojďte dál," ozval se klidný Remusův hlas.
"Ahoj," pozdravila ji i Dora, která tu byla také. "Myslela jsem, že budeš na koleji."
"Měla jsem školní trest se Snapem," řekla tiše. "Něco bych potřebovala," věnovala pohled Lupinovi. "Něco profesoru Snapeovi vzkázat."
"To si pospíšil," zasmál se Remus. "Proč jste mu to neřekla přímo?" podivil se.
"Mám vás nechat o samotě?" zeptala se Dora.
"Ne, to je v pohodě," odpověděla na otázku. "Mám vůči Snapeovi trochu výčitky. Už se s ním nechci dohadovat."
"Tak povídejte, vyřídím mu to. Vím, že je těžké se Severusem vyjít, ale jde to," usmál se.

"Dnes mi dost důrazně dával najevo, že jsem se rozhodla být studentkou školy a měla bych se tak chovat," začala rozvážně. "Mám pocit, že je to nyní jen napůl. Jen z mé strany. Už se nechci učit mimo výuku. Mám být studentka, tak budu jen studentka. Žádné lekce nepotřebuju. Ani číst knihy navíc. Nevidím v tom smysl. S vámi se mi učilo báječně. Jen jako studentka už to… " Rozhodila rukama. "Mrzí mě to," odvrátila hlavu stranou.

Remus se zatvářil sklesle. Kývl. "Vyřídím mu to, ale rád bych si o tom s vámi promluvil. Toto rozhodnutí mi nepřipadá zrovna moudré," prohlásil vážně.
Taygeta přikývla. "Omluvte mě," řekla a svižným krokem odešla. Běžela na kolej, kde se svalila na postel. Tohle ji nějak zmohlo.


Taygeta celý Štědrý den strávila na koleji. Spíše v ústraní. Hodně vzpomínala na rodinu a přátele. Byly to pro ni nejsmutnější svátky a celkově i dny, které kdy v životě zažila. Poprvé za celý život sama. Nebyla v kontaktu s nikým. Ani se Snapem nebo s Lupinem.

Po Štědrém dni se částečně vzpamatovala. Začala se v koleji živěji zapojovat do debat. Často si povídala s Ginny nebo Seamusem. Jen ji stále trápilo, jak je stejně se vším, co se děje, sama. Ve společnosti to nedávala najevo. Naopak jí spolužáci svou přítomností a zábavou pomáhali.

Snape se po vyslechnutí vzkazu stáhnul. Přemýšlel, co dál. Naneštěstí byl Brumbál mimo Bradavice, takže to s ním řešit nemohl. Bylo mu jasné, že se mu situace líbit nebude. Promluvil si pouze s Lupinem a důrazně ho upozornil, že si nepřeje, aby s dívkou probíral cokoli, co se týká jeho soukromí. Včetně otázek ohledně jeho smrtijedské kariéry. Jinak byl zavřený ve svém bytě a nechodil ani do Velké síně na jídlo. Přemýšlel, co by se s nastalou situací dalo dělat.
 


Komentáře

1 LH LH | 10. března 2018 v 10:09 | Reagovat

Díky za další kapitolku :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Naše povídky zde zveřejněné vycházejí z děl J. K. Rowling (Harry Potter) a nebyly napsány za účelem finančního zisku autorů.